Manapság gyakran téma a beszélgetések során az eltűnő munkahelyek sorsa. De vajon találunk olyan szakmákat, amelyeket nem darál be a robotika húsz év múlva? Ebben a cikkben osztanám meg veletek véleményemet arról, vajon mit tartogat a zeneiparban dolgozó emberek számára a jövő.
Sajnos vagy nem sajnos, a világ a 21. században rohamosan változik, fejlődik. Egyre több munkát végeznek számítógépek segítségével, és nagyon sok területen, szakmában már teljesen felváltották az emberek kemény munkáját az előre beprogramozott gépek. A vélemények megoszlanak erről a témáról – valaki szerint szükségünk van rájuk, hogy segítsék a munkánkat, legalább addig se nekünk kell dolgozni, valakik szerint (és őszintén szólva, én is ezt a tábort erősítem) viszont a sok gép elveszi azoknak az embereknek a lehetőségét a munkavégzéstől, akik az adott területen szeretnék pályafutásukat folytatni. De szerencsére közel se minden foglalkozást veszélyeztet a robotika, bőven találunk olyan szakmákat, ahol nem lehet a dolgozókat gépekkel, algoritmusokkal helyettesíteni. Ezek főleg olyan munkák, mint például a pszichológia, ahol az emberek érzelmek segítségével kommunikálnak – hiszen hogy is tudná lelki problémáinkat egy gép megérteni? Azonban ez a cikk most nem a pszichológusokról szól, bármilyen szép is a szakmájuk. Vessünk pillantást a zeneiparban dolgozókra: énekesek, zenészek, dalszövegírók tömegeivel találkozhatunk nap mint nap az interneten, közösségi médiában vagy akár élőben is, ha szerencsénk van. Tegyük fel a kérdést magunkban: vajon az ő munkásságuk kicserélhető mesterséges intelligenciákkal? Hadd tippeljek, elsőre mindenki nemmel válaszolna erre. De ne legyünk teljesen meggyőződve arról, hogy ezt az iparágat nem fenyegeti számtalan, az automatizációhoz köthető ok, ami miatt jelentős problémákkal kell megküzdjön a közeljövőben. Bár sikeres dalszövegeket nagyon valószínűtlen, hogy lehetne számítógépek segítségével írni, gépek által generált hangeffektekkel ma már közel mindenféle hangszer hangját képesek lejátszani. Vajon ez jelentheti azt, hogy a komolyzenei pályán dolgozók, illetve a könnyűzenei hangszerelők munkája a végéhez közeledik?
Véleményem szerint nem, hiszen amíg az emberiség létezik, a többség zenét fog hallgatni, sokan fognak zenét írni, dallamokat fognak dúdolni, régieket és újakat, hangszereken fognak játszani, és nem csak mesterségesen létrehozott dallamokat fogunk hallgatni. Más területen pedig nem gondolom, hogy nagy változásokra kényszerítené a zeneipart a robotizáció a jövőben, kisebb változásokra természetesen mindenki számíthat, ahogy az élet egyéb területein is, de egy egész iparágat és több millió ember munkahelyét befolyásoló átalakulás nem valószínű, hogy végbe fog menni. De miért is aggódnánk kedvenc előadóinkért, hiszen ők is, akárcsak a már említett pszichológusok, az érzelmeiket közvetítik, amikkel gyakran tudunk azonosulni – ezért is rajongunk értük annyira. Képzeljük el, hogy húsz-harminc év múlva olyan érzelmes szövegeket próbálunk a magunkénak érezni, amelyeket számítógépek vagy mesterséges intelligenciájú robotok írtak. Számomra ez elképzelhetetlen, mert az emberek nem gondolom, hogy át akarnának hasonló eseteket élni, és ragaszkodni fognak a legjobb dalszövegírókhoz. Talán mások más véleményen vannak, ám számomra így néz ki kedvenceink jövője, és szívből remélem, hogy nem alakul majd másképp az élet, hiszen az az egész világot megváltoztatná, és nem a legjobb irányba. A zene és a zenészek iránti szeretet az egyik legjelentősebb dolog, ami mindenkit összeköt a Földön, és talán békét teremthet a világban.
A cikket Nyári Borbála írta, amit ezúton is köszönünk.